Bake Your Own: Make Your Wallet and Your Sweet Tooth Happy

I have a sweet tooth but I don`t like eating ingredients I cant pronounce. For me the best way to do that and on a budget is to bake my own treats.  And I know people often say “I don’t have time to bake”, I say it myself sometimes but then I remember that if I make a big batch of goodies, freeze half, have the other half as snacks in my lunch then next time that sweet tooth is crying out, I have something on hand, no work required to make my sweet tooth happy!

If you are really stretched for time, especially around this holiday season, organize a baked goods exchange with some friends and/or colleagues. You each make 3 dozen (so for say 6 friends, each person gets ½ dozen) of your favorite cookie, square, etc, then get together, exchange the treats and everyone walks away with a couple of different goodies! I was introduced to this idea in an office I worked in a couple of years ago and think its a great idea! It is especially great to do around the holidays. You can show up to Christmas dinner with tins full of a variety of scrumptious goodies and let everyone believe you are a domestic goddess!

Bake your own … granola bars, muffins, cookies, you name it!!!

Bake Your Own: Make Your Wallet and Your Sweet Tooth HappyGreen and health reasons to bake your own – make that sweet tooth happy:

  • reduce packaging (no individual wrappers, no cardboard box or plastic clam-shell
  • no artificial sweeteners made in a lab in some far off land
  • no extra shipment (in addition to the ingredients) of product across the country)
  • ingredient control – we don’t add trans fats

Bake Your Own: Make Your Wallet and Your Sweet Tooth HappyFinancial reasons to bake your own:

Cost to make your own oatmeal chocolate chip muffins

IngredientCost BasisQuantityCosts
bag of oats$5 for 2.25 kg112.5 g$0.25
chocolate chips$0.55 for 100 g81 g$0.44
egg (local, free range)$2.85 for 12 eggs1 egg$0.24
brown sugar$2 for 1 Kg165 g$0.33
flour$5 for 10 kg125 g$0.08
baking powder$2 for 450g16 g$0.07
melted butter (local)$4.50 for 2 cups1/2 cup$1.12
TOTAL$2.53

Total = $2.53 for 12 muffins! Where we live you usually cant get 6 muffins for less than $5 in the grocery store. So even if we made these muffins with all organic ingredients which would double the cost, we would still be saving money!

So, for me personally the financial incentive is a great one, and of course avoiding those weird sounding ingredients, but the best part is the wonderful smell that fills our house while baking and nothing beats fresh from the oven muffins to go with your afternoon tea on a cold winter day.

Please share your baking creations and habits so we can all benefit from your great ideas!

13 comments to Bake Your Own: Make Your Wallet and Your Sweet Tooth Happy

Leave a Reply

  

  

  

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>